Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

ΝομοθεσίαΕιδικές ανάγκεςΣκοποίΠρόγραμμαΠιστοποίησηΘέσεις

Θέσεις για μια σύγχρονη Ειδική Αγωγή

l      Στόχος όσων ενδιαφέρονται για την Ειδική Αγωγή θα πρέπει να είναι η πλήρης ένταξη των ΑμεΑ στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η ανάπτυξη ενός Δημόσιου-Δωρεάν συστήματος Ειδικής Αγωγής και επαγγελματικής εκπαίδευσης για όλες τις κατηγορίες παιδιών με ειδικές ανάγκες.

l      Γενναία αύξηση των δαπανών για την ειδική εκπαίδευση και την ειδική επαγγελματική κατάρτιση.Καταγραφή των ατόμων με ειδικές ανάγκες, οργάνωση πλήρων, οργανωμένων προγραμμάτων που να καλύπτουν τις ανάγκες τους.

l      Ίδρυση, όπου χρειάζεται, δημόσιων ειδικών σχολείων(νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια. Εργαστήρια κλπ) με πλούσιο εξοπλισμό, εποπτικό υλικό και υποδομή.

l      Δημιουργία Τμημάτων Ένταξης σε κάθε σχολική μονάδα α/θμιας και β/θμιας εκπαίδευσης. Στήριξη των Τμημάτων ένταξης με τα αναγκαία μέτρα (μείωση των μαθητών ανά τάξη, διορισμός δύο εκπαιδευτικών ανά τμήμα κλπ.).

l      Να δημιουργηθεί μετεκπαίδευση για τη β/θμια, περιοδική επιμόρφωση του προσωπικού των ειδικών σχολείων αλλά και των εκπαιδευτικών της γενικής εκπαίδευσης σε θέματα ειδικής αγωγής. Να απαιτήσουμε ένα δημόσιο σχολείο για όλους, πολύ-επίπεδο, χωρίς περιορισμούς πρόσβασης στη γνώση, με προγράμματα που να σέβονται τις ανάγκες του κάθε μαθητή, με δραστηριότητες που επιδιώκουν τη συνεργασία, τη δημοκρατία, το σεβασμό, την αλληλοαποδοχή, ένα σχολείο για όλους που να προάγει τον κοινωνικό του ρόλο.