Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

ΝομοθεσίαΕιδικές ανάγκεςΣκοποίΠρόγραμμαΠιστοποίησηΘέσεις

ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

l      Θεμελιώδη αρχή της εξατομικευμένης διδασκαλίας, για την εφαρμογή της οποίας χρησιμοποιούνται επικουρικά, εκτός από τη διαρκή αξιολόγηση των αδυναµιών και δυνατοτήτων του μαθητή και ο ατοµικός του φάκελος, που τηρείται από την κοινωνική υπηρεσία του σχολείου.

l      Το Α.Π. για τα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ακολουθεί τους γενικούς και επιµέρους στόχους του Ενιαίου Προγράµµατος Σπουδών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και συνδέεται οριζόντια σε ότι αφορά τη θεµατολογία κάθε γνωστικού αντικειµένου και κάθετα σε ότι αφορά όλες τις βαθµίδες Ειδικής Αγωγής. Το περιεχόµενό του στοχεύει στην αποφυγή των τραυµατικών εµπειριών της αποτυχίας, που περισσότεροι απ` αυτούς έχουν βιώσει στην οικογενειακή και στην προηγούµενη µαθητική τους ζωή στο «κανονικό» σχολείο.

l      Τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ), είναι ισότιμα προς τα αντίστοιχα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Γενικής και Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Επομένως, οι τίτλοι σπουδών που χορηγούν είναι ισότιμοι προς αυτούς που χορηγούνται από τα αντίστοιχα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Γενικής και Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης.

l      Για τους αποφοίτους των ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής και των δύο βαθμίδων καθορίζονται επαγγελματικά δικαιώματα σύμφωνα με το Ν.2009/92.

l      Στους αποφοίτους των Εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης χορηγείται απολυτήριος τίτλος, ο οποίος επέχει θέση πιστοποιητικού 1, του Ν. 2009/92.