Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ- Ι.Σ.Δ.Ε. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Με αφορμή την 2 Απριλίου, παγκόσμια ημέρα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό, το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Κατερίνης και η  Ιερατική  Σχολή  Δεύτερης Ευκαιρίας (ΙΣΔΕ) Κατερίνης συνδιοργάνωσαν εκδήλωση, μετά από πρωτοβουλία του εκπαιδευτή της ΙΣΔΕ κ. Αθ. Χαρίση.

Η εκδήλωση, που φιλοξενήθηκε άψογα στο χώρο του γυμναστηρίου του 2ου ΕΠΑΛ, ήταν αφιερωμένη στα παιδιά του ΕΕΕΕΚ, αρκετά από τα οποία είναι παιδιά με αυτισμό. Προσκλήθηκαν και τίμησαν την εκδήλωση το Ειδικό Δημοτικό και το Ειδικό Νηπιαγωγείο. Το μουσικό σχήμα της ΙΣΔΕ, με τους π. Σωτήριο Πεντέλα, π. Βασίλειο Τυριακίδη, Χρήστο Ματσαρίδη και Νεκτάριο Σίμο, αφιέρωσε παραδοσιακά και λαϊκά τραγούδια στα παιδιά. Tα παιδιά διασκέδασαν με την καρδιά τους με την παιδαγωγική επιμέλεια όλου του συλλόγου του ΕΕΕΕΚ.

Χαιρέτησαν την εκδήλωση ο Διευθυντής του ΙΣΔΕ κ. Αντώνιος Τερζής και η Διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ κ. Μαρίλη Χαλεπλή. Εισήγηση για τον αυτισμό παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί του ΕΕΕΕΚ  Βασίλης Λυμπούδης και Βαγγέλης Παπαϊωάννου με θέμα "Μύθοι και πραγματικότητες για τον αυτισμό", επισημαίνοντας μεταξύ άλλων ότι ο αυτισμός είναι μια πολυπαραγοντική νόσος που επηρεάζει την αναπτυξιακή πορεία του αυτιστικού ατόμου.

Στο τέλος οι εκπαιδευόμενοι της ΙΣΔΕ προσέφεραν κεράσματα στους μαθητές, ενώ οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ ανταπέδωσαν χαρίζοντας λαμπάδες που κατασκεύασαν στο Eργαστήριο.