Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΕΕΕΕΚ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΣΤΟ ΔΙΟΝ

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών του ΕΕΕΕΚ Κατερίνης στο Δίον  διοργανώθηκε στις 4 Μαρτίου με πρωτοβουλία του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου «Η παρέα της Ήβας».

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία του προγράμματος με τις δραστηριότητες στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας, μετά το ενδιαφέρον των φιλολόγων του ΕΕΕΕΚ Κρυσταλλένιας Κυριτσοπούλου και Γεωργίας Τσιοπλή για το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Γραφείου Σχολικών Συμβούλων Φιλολόγων της ΔΙΔΕ Πιερίας «Γνωρίζω το Δίον».

Έτσι, οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος «Η παρέα της Ήβας» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την καταπληκτική ξενάγηση της κας  Πηνελόπης Τζιώκα στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο του Δίου. Η ξενάγηση, προσαρμοσμένη στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, αλλά ταυτόχρονα υψηλού επιπέδου, προκάλεσε για δυο ώρες την προσοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών και των συνοδών εκπαιδευτικών. Η ομάδα εστίασε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον σε αναπαραστάσεις δραστηριοτήτων από την αρχαία ζωή όπου συμμετέχουν άλογα,  τα οποία είναι και το κεντρικό θέμα του προγράμματος. Φωτογράφισε τα σχετικά εκθέματα του μουσείου και το φωτογραφικό υλικό θα αξιοποιηθεί εκπαιδευτικά στο σχολείο.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι πέντε μαθητές, δημότες του δήμου Δίου, είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με  την αντιδήμαρχο Παιδείας και Πολιτισμού του δήμου Δίου κ. Μαρία Τσιμήτρη, προσκεκλημένη του πολιτιστικού προγράμματος. Η κ. αντιδήμαρχος ενημερώθηκε από τη διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ κ. Μαρία Χαλεπλή για το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου και για τις δυνατότητες συνεργασίας σε εκπαιδευτικό και πολιτιστικό επίπεδο με το δήμο  Δίου και προσέφερε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς ενημερωτικό υλικό του δήμου και δώρα.

Στο περιθώριο της επίσκεψης η ομάδα επισκέφτηκε τον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής στο Δίον και τον ιερέα π. Δημήτριο Κουτσιμάνη, ο οποίος έκανε πέρσι την ευγενική χορηγία στο σχολείο, ώστε να κατασκευαστεί κιόσκι. Οι μαθητές προσέφεραν στον ιερέα το Ημερολόγιο 2010 του ΕΕΕΕΚ και εκείνος έδωσε την ευλογία του, τους φιλοξένησε στην αίθουσα εκδηλώσεων του ναού και τους διαβεβαίωσε ότι θα είναι πάντα δίπλα τους. Μάλιστα με πρωτοβουλία της κ. Τζιώκα, που διέβλεψε τις δεξιότητες του Στέργιου, ο π. Δημήτριος υποσχέθηκε τη δωρεά ποσού για την αγορά φωτογραφικής μηχανής. Έτσι, η ομάδα απέκτησε φωτογραφική μηχανή  και δικό της φωτογράφο, το Στέργιο!

Την ομάδα κατά την επίσκεψή της στο Δίον συνόδευσε και ο υπεύθυνος του πολιτιστικού προγράμματος της ΙΣΔΕ Κατερίνης «Ο εθελοντισμός σε δομές ΑμεΑ είναι πολιτισμός», που συνεργάζεται με το δικό μας πολιτιστικό πρόγραμμα, κ. Αθανάσιος Χαρίσης, που μας βοήθησε ιδιαίτερα σε επίπεδο δημοσίων σχέσεων.

ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΘΕΡΜΑ