Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ  2010 ΤΟΥ ΕΕΕΕΚ

ΘΕΡΜΗ ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΟΜΑΡΧΙΑ

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του ΕΕΕΕΚ «Καλλιεργώ τα Αρωματικά Φυτά» με υπεύθυνες καθηγήτριες την Μαριάννα Καβουνίδου και την Κρυσταλλένια Κυριτσοπούλου ανέλαβε και υποστήριξε την έκδοση και κυκλοφορία του Ημερολογίου 2010 που είχε ετοιμάσει η περσινή Περιβαλλοντική Ομάδα «Οι μυρωδιές της Φύσης στο Κιόσκι της Αυλής μας».

Η Ομάδα διοργάνωσε εξόρμηση στην πόλη της Κατερίνης στις 22/12/09 και παρουσίασε το Ημερολόγιο 2010, το οποίο διανέμεται δωρεάν, σε εκπαιδευτικούς φορείς και σε φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης, προβάλλοντας με την ευκαιρία αιτήματα του σχολείου.

H Ομάδα επισκέφτηκε τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας και χάρισε το Ημερολόγιο με ευχές για ευτυχισμένο το 2010 στον διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Ι. Τσιμερίκα,, στον  προϊστάμενο Γραφείου κ. Ε. Καραπούλιο, στην προϊσταμένη του Γραφείου Φυσικής Αγωγής κ. Σ. Μαυροπούλου, τον προϊστάμενο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης κ. Γ. Μπακαλούμη και τους υπεύθυνους των προγραμμάτων  κ.κ. Γ. Περδίκη, Δ. Κυριακού, Μ. Παπά. Οι μαθητές παρουσίασαν  την εργασία τους και αντάλλαξαν ευχές με το προσωπικό του ΚΕΔΔΥ. Επισκέφτηκαν επίσης  για τον ίδιο σκοπό τις  εφημερίδες «Ολύμπιο Βήμα»  και «Πιερικοί Αντίλαλοι» που είναι «χορηγοί επικοινωνίας» του προγράμματος.

Στο Δήμο Κατερίνης μαθητές και συνοδούς καθηγητές υποδέχτηκαν θερμά ο αναπληρωτής δημάρχου κ. Ζ. Σατραζέμης, και οι αντιδήμαρχοι κ. Γ. Χατζηκώστας και Α. Λιακόπουλος που  παρέλαβαν με ενθουσιασμό το Ημερολόγιο και αντάλλαξαν ευχές και ιδέες συνεργασίας με το ΕΕΕΕΚ  (ρεπορτάζ για την επίσκεψη στο Δήμο και στον ιστότοπο  www.katerini.gr ).

Στη Νομαρχία Πιερίας ο ίδιος ο Νομάρχης Πιερίας  κ. Γ. Παπαστεργίου υποδέχτηκε θερμότατα μαθητές και εκπαιδευτικούς. Παρέλαβε με χαρά το Ημερολόγιο των παιδιών και ανταπέδωσε με ευχές, κεράσματα και δώρα, παζλ και είδη ζωγραφικής, για τους μαθητές, οι οποίοι έμειναν ενθουσιασμένοι από την φιλοξενία.

Κατά τη συνάντηση τόσο στο Δήμο όσο και τη Νομαρχία η διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ κ. Μαρία Χαλεπλή έθεσε το φλέγον θέμα της στέγης για το σχολείο και βρήκε θετική ανταπόκριση από την πλευρά  των φορέων. Συζητήθηκαν δυνατότητες που προσφέρουν συγκεκριμένοι χώροι, όπως το νοσοκομείο Κατερίνης, ενώ ο κ. Παπαστεργίου διαβεβαίωσε ότι από την πλευρά της Νομαρχίας υπάρχει και βούληση και δυνατότητα να ενοικιαστεί κατάλληλος χώρος για τη στέγαση του ΕΕΕΕΚ.