Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

ΑρχικήΠαρουσίασηΤα νέα μαςΕργαστήριαΠροσωπικόΔραστηριότητεςΕργασίες-ΆρθραComeniusΣυνδέσειςΕπικοινωνία

Επιστροφή Εργαστήρια

Το Εργαστήριο της Κηπουρικής περιλαμβάνει τα μαθήματα Φυτική Παραγωγή, Ανθοκομία και Κηποτεχνία.

Στο μάθημα της Φυτικής Παραγωγής οι μαθητές μαθαίνουν

Να περιγράφουν και να αναγνωρίζουν τα διάφορα γεωργικά  εργαλεία, τα γεωργικά µηχανήµατα και εξοικειώνονται µε τη σωστή χρήση των γεωργικών εργαλείων .

Να αναγνωρίζουν τις ομάδες και υποομάδες φυτών και να   περιγράφουν τα καλλιεργούμενα φυτά (Σιτηρά , Ελαιούχα , Ζαχαρούχα , Κλωστικά κ .λ .π .). Τα παραπάνω διδάσκονται στο εργαστήριο του σχολείου και σε πραγματικές συνθήκες σε γειτονικά χωράφια.

Στον τομέα της λαχανοκομίας μαθαίνουν να ταξινομούν τα λαχανοκομικά φυτά, βλέπουν χώρους καλλιέργειας των λαχανοκοµικών φυτών  και μαθαίνουν τη σημασία τους.

Στη δενδροκομία να χωρίζουν τα δέντρα σε κατηγορίες ανάλογα με τον καρπό και τη χρησιμότητά τους.

Επίσης γίνεται προσπάθεια να δουν οι μαθητές στο χώρο του εργαστηρίου κοινά ζιζάνια και προσβολές από μύκητες, ακάραια, και βακτήρια σε φρούτα. Η επίδειξη γίνεται με εικόνες και με επισκέψεις σε χωράφι.

Στο μάθημα της Ανθοκομίας οι μαθητές γνωρίζουν τις βασικές ομάδες ανθοκομικών φυτών, ετήσια, πολυετή, βολβώδη, άνοιξης, καλοκαιρινά. Φυτεύουν  άνθη σε γλάστρες για τα άνθη τους και φυτά σε γλάστρες για το φύλλωμα τους. Οι φυτεύσεις γίνονται στο εργαστήριο και τα φυτά μετά μεταφέρονται σε εξωτερικό φυλαγμένο χώρο.

Στην Κηποτεχνία τα παιδιά ασχολούνται στον εξωτερικό χώρο του σχολείου στα παρτέρια, με καλλιεργητικές φροντίδες, λίπανση , κλάδεμα , σκάλισμα, πότισμα. Ακόμη μαθαίνουν απλά σχέδια κηποτεχνίας, που τα αποτυπώνουν σε μακέτες.

Ένα άλλο αντικείμενο της κηποτεχνίας και της ανθοκομίας είναι η γνώση των υλικών, έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα υλικά και να κατασκευάζουν απλά εδαφικά μίγματα και compost.

Στο Σχολείο έχει δημιουργηθεί ένα εργαστήριο με εργαλεία και πάγκους εργασίας και εξωτερικά υπάρχουν μεγάλα παρτέρια για φροντίδα ανθοκομικών ειδών.

Εργαστήριο Κηπουρικής

Επιστροφή Εργαστήρια