Επίσκεψη της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας στο Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ). Κατερίνης

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Κατερίνης στο Ν. Κεραμίδι επισκέφθηκε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Σοφία Μαυρίδου την Τρίτη 25  Ιανουαρίου 2011.

Την Αντιπεριφερειάρχη  και τους συνεργάτες της Μπαρμπαγεωργόπουλο Θάνο, Τερζόπουλο Παναγιώτη, και Παπάζογλου Αργυρώ υποδέχτηκε η διευθύντρια του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Μαρίλη Χαλεπλή ενώ στη συνάντηση παραβρέθηκαν ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας Γιάννης Καζταρίδης και ο προϊστάμενος επαγγελματικών θεμάτων της διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας Ηλίας Αντωνάκης.

Στη διάρκεια της συνάντησης η Αντιπεριφερειάρχης έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ευαισθησία  για την λειτουργία και τα  προβλήματα του    Ε.Ε.Ε.Ε.Κ . Η Διευθύντρια ενημέρωσε την κ. Μαυρίδου ότι το σχολείο κατά την φετινή σχολική χρονιά με την συνδρομή  της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στελεχώθηκε με το απαραίτητο προσωπικό που ζητήθηκε και ότι  όλοι οι συνεργάζομαι φορείς και το γραφείο επαγγελματικής εκπαίδευσης  κάνουν το καλύτερο δυνατόν για την λειτουργία του σχολείου .   Επε σήμανε όμως ότι ο αριθμός των μαθητών αυξάνεται συνεχώς και ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα  που καλούνται να  αντιμετωπίσουν  στο μέλλον είναι  η έλλειψη κτιριακών υποδομών και υλικοτεχνικού εξοπλισμού προκειμένου να ικανοποιηθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο  οι  ειδικές ανάγκες εκπαίδευσης των μαθητών .

Η κ. Χαλεπλή της επέδωσε αίτημα της με πρόταση για μελλοντική μεταστέγαση του σχολείου.

Στη συνέχεια της επίσκεψης η κ. Μαυρίδου ζήτησε να ξεναγηθεί σε όλους τους χώρους και τα εργαστήρια του σχολείου για να αποκτήσει την δική της άποψη. Συνομίλησε με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς   και  σ το τέλος  εξέφρασε την ικανοποίηση της που παρόλο  την στενότητα των χώρων οι χώροι ήταν καθαροί, ευπρεπείς και καλαίσθητοι και έκρινε την  γενική λειτουργία του σχολείου άψογη.

Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας δεσμεύθηκε να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες με στόχο να επιλυθούν άμεσα τα προβλήματα και να διαμορφωθούν οι καλύτερες δυνατές προοπτικές για τη συνέχιση της λειτουργίας του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.

Από την πλευρά της,  η κ. Χαλεπλή και το προσωπικό του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ευχαρίστησαν  από καρδιάς την κ. Μαυρίδου για την παρουσία της, την   αποδεδειγμένη ευαισθησία της και την προθυμία της   και της προσέφεραν αναμνηστικά δώρα φτιαγμένα από τους σπουδαστές  του Εργαστηρίου με την δέσμευση ότι θα επικοινωνούν στο μέλλον για την επίτευξη των παραπάνω.

Η διευθύντρια ευχαριστεί θερμά για την επίσκεψή τους  τον διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας Γιάννης Καζταρίδη και τον προϊστάμενο επαγγελματικών θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας Ηλίας Αντωνάκη.

Η αναπλ. Διευθύντρια

Χαλεπλή Μαρία